Ücretli Öğretmenlik ve Ücretli Öğretmenlerin Sorunları


“Güzel ülkemde hangi iş doğru yapılmış ki bu doğru olsun” sözünü destekleyen bir müessese olan ücretli öğretmenlik ülkemizin eğitim sisteminde derin bir yara olmakla beraber aynı zamanda sonu gelmez bir kısır döngünün de önemli bir yapı taşı olarak hali hazırda işlemektedir.

Ücretli öğretmenlik kavramını daha iyi anlamak adına bu yazıyı soru-cevap olarak işlemek uygun olacaktır.

Ücretli öğretmen ne kadar maaş alır ?

Ücretli öğretmenin standart bir maaşı yoktur.Girdiği ders kadar maaş almaktadır.Bir ders saatinin ücreti 6.28 TL olup ay boyunca kaç saat derse girildiği hesaplandıktan sonra üstüne asgari geçim indirimi eklenir ve kişi alacağı parayı öğrenir.Asgari geçim indirimi ücreti evli olma,bekar olma veya çocuk sahibi olma gibi durumlara göre değişiklik gösterir.Ancak ülkemizde an itibariyle bir ücretli öğretmenin bir ay boyunca alacağı en yüksek ücret 890 TL’dir.Bundan fazlasını alan bir ücretli öğretmen yoktur.Yani maliye bakanımızın açıkladığı gibi en düşük öğretmen maaşı 1.600 TL değildir.Aksine branş derslere giren ücretli öğretmenlerin birçoğu bir hafta boyunca 30 saati dolduramadıklarından dolayı 890 TL’yi 1 sene boyunca banka hesaplarında göremezler.

Ücretli öğretmen olmak için aranan şartlar nelerdir

Ücretli öğretmenlik için belirli bir başvuru kriteri yoktur. Yüce devletimiz ve muhteşem kurumumuz Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda o kadar esnektir ki doğuda atama yapılmayan yerlerde Sınıf Öğretmeni açığını kimi zaman 2 senelik “Hayvan Yetiştiriciliği” bölümü mezunuyla telafi etmişliği bile vardır.Batıdaki okur-yazar oranının daha yüksek olması nedeniyle kimi zaman bu derslere Muhasebe veya Elektrik gibi bölümlerden mezun olmuş vatandaşlar da girmektedir.Evet batıdaki öğrencilerimiz daha şanslı değil mi ? (Bu arada bu yazıda mübalağa yoktur.Yazılanlar gerçektir.) Yani sözün özü yoldan geçen vatandaş “Örtmen olcam ben !” deyip MEB’e başvurursa başvurusunun onaylanması işten bile değildir.

Ücretli öğretmenin çalışma şartları nelerdir ?

Ücretli öğretmenin çalışma şartı yoktur.İstediği zaman istifa edebilir veya Milli Eğitim Müdürlüğü istediği zaman işten alabilir.Bunun dışında görev süresi yerine birisi atanana kadardır.Bu yüzden halk arasındaki deyimi vekil öğretmendir.Bunların yanında eğer yerine birisi atanmazsa okul kapanana kadar görevde kalır ve okul kapandıktan sonra zaruri istifasını doldurur.Ayrıca kadrolu öğretmenin olmadığı yerde ücretli öğretmen Abdurrahman Çelebi’dir.Yani ücretli öğretmen müdür yetkili öğretmen olarak müdürlük de yapabilir ancak bunun için ekstra bir ücret talep edemez.Zaten bulunduğu okulda kadrolu öğretmen yoksa müdür yetkili öğretmen olması zorunludur.

Ücretli öğretmenin ne gibi sıkıntıları olabilir ?

Ücretli öğretmen 29 Ekim,23 Nisan,19 Mayıs’da görevli olmasına rağmen bu günlerde yaptığı mesainin parasını alamaz.Ücretli öğretmen nöbetçi öğretmen olmaması gerekirken okul müdürünün tehditleri sebebiyle kolluk da tutabilir.Ortalama bir ev kirası kadar maaşı olduğundan dolayı ortalama bir şehirde tek başına ev tutamaz.Her an kovulma tehlikesiyle karşı karşıyadır.Mesela;2009 sömestır tatilinin dönüşünde pazartesi göreve başlayacağımı düşünen ben Pazar günü akşam 7’de müdürden aldığım bir telefonla kovulduğumu öğrenmiştim.

Bunun dışında kadrolu yada sözleşmeli öğretmenlerden bazıları sırf bizden daha şanslı oldukları için kendilerini üstün sanıp ilginç hareketlerle sizin canınızı sıkabilir.Buna koalisyon hükümeti döneminde hasbel kader öğretmen olmuş veterinerler,muhasebeciler,elektrikçiler vs. de dahildir.

Ücretli öğretmenliğe çözüm ne olabilir ?

Ücretli öğretmenliğe yapılacak tek çözüm ortadan kaldırmak ve ücretli öğretmenlik defterini dürmektir.Ülkemizde sayıları 100.000’e yaklaşan ücretli öğretmenlerin yerine yapılacak öğretmen atamaları ülkemizdeki eğitim düzeyini ve kalitesini gözle görülür bir biçimde artıracaktır.Böylece hem köyde öğrenim görenler nitelikli eğitime kavuşacak ve iyi bir eğitim yolu izleyebilecek hem de atanamamış öğretmen sayısında ciddi bir azalma olarak sağlıklı bir iş istihdamı sağlanacaktır.

Bu yazıya vakit ayırıp okuyan herkese teşekkürler.Her anne-babanın bilmesi gereken bu eğitim modeli yanlıştır.Bana bir şey olmaz veya beni ilgilendirmez diyen her insanın canını doğrudan yada dolaylı olarak yakacaktır.Çocuğunuzu,yeğeninizi,torununuzu vs. öğretmen sıfatı altındaki hayvan yetiştiricisine emanet etmek ister misiniz ? Hiç sanmıyorum.

 

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 8.0/10 (16 votes cast)
VN:F [1.9.15_1155]
Rating: +5 (from 11 votes)
Ücretli Öğretmenlik ve Ücretli Öğretmenlerin Sorunları, 8.0 out of 10 based on 16 ratings Sponsor Bağlantılar
6 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir