Nükleer enerjinin zararları ve yararları


Son olarak Çernobil faciasından sonra Japonya’da gerçekleşen nükleer patlamalar; nükleer enerjinin yararlı mı zararlı mı olduğu noktasındaki tartışmaları da beraberinde getirdi. Atomun bünyesinde barındırdığı o müthiş enerjiden faydalanmanın bizi ileriye taşıyacağını öne sürenler olduğu gibi, nükleer enerjinin tarifi ve tedavisi imkansız hatalara sebebiyet vereceğini söyleyenler de çoğunlukta.

Nükleer Enerjinin Yararları
Nükleer santrallar dünyada kullanılmaya başladığından beri birçok konuda yarar sağlıyor. Günümüzde bir çok ülkede nükleer santral yapımı ve kullanımı engellenmeye çalışılmıştır. Bunun nedeni zamanında oluşan felaketler (Çernobil) ve santralların insan üzerine yaptığı olumsuz etkilerdir. Ama teknolojik ortamlarda yapılan bir nükleer santralın hiçbir olumsuz etkisi bulunmamakla birlikte birçok yararı da vardır. Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, bazı İskandinav ülkeleri, Bulgaristan, Rusya, Ermenistan ve daha bir çok ülkenin vazgeçilmez enerji kaynağı nükleer enerjidir. Nükleer reaktörler 3 türe ayrılırlar. Araştırma reaktörleri, elektrik üreten güç reaktörler, plütonyum üreten reaktörler. Araştırma reaktörlerinden tıpta ve kimya sanayisinde, izotop gama ışınları ve nötron üretiminde yararlanılır. Bu reaktörlerin güçleri düşürülmüştür ve hiçbir zararları yoktur. Güç reaktörlerini başlıca sorunlarından biri, verimliliktir. Söz konusu reaktörlerde üretilen elektrik enerjisinin kW (kilowatt) saat materyalinin, gelenksel santrallarda üretilenden düşük olması gerekir.

Nükleer santrallar diğer termik santrallar gibi çevreye zarar vermezler. Örnek vermek gerekirse İsveçteki Nükleer santrallerden 29kg/h lik CO2 çıkarken Danimarka’da bu oran 890 kg/h sınırını zorlamıştır. Ayrıca büyük ülkelerden Fransa enerji ihtiyacının u’ini Nükleer enerji santrallarından üretmektedir. Bu santrallardan çıkan enerji miktarı çok fazla olduğu için diğer ülkelerde 3 santralin yaptığı görevi nükleer santralların sadece 1 tanesi yapar. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’de enerji ihtiyacının %’ini Nükleer Santrallardan giderir.

Nükleer Enerjinin Zararları
Nükleer santrallerde Atom çekirdekleri parçalanarak enerji sağlanır.Atomun çıkardığ ısı enerjisi yüksektir,ama çıkardığı radyasyon ancak özel binalarda veya kurşun mezarlarda saklanır ve uzun yıllar radyasyon yayar.

1970’li yıllarda yaşanan petrol darboğazında Nükleer enerjiyle kurtulunmuş ama saklanması da çok pahalı olduğundan talep azalmıştır.

Ayrıca santraldeki ufak bir sızıntı milyonlarca Canlının radyasyona maruz kalmasına sebep olacaktır.Örneğin;1986 yılında Rusya’da Çernobil Nükleet Santrali’ndeki sızıntıdan 3milyon insan radyasyona maruz kalmış,radyasyon,Karadeniz kıyılarına kadar ulaşmıştır.

1976’dan beri gündemde olan ve günümüzde inşaatına başlanan Akkuyu santrali için Greenpeace gibi örgütler halen daha protesto eylemlerini sürdürmektedirler. En ufak bir hata, geri dönüşü olmayan hastalıklara ve büyük yıkımlara neden olabileceğinden nükleer santral inşaası sırasında dikkati elden bırakmamak kesinlikle elzem.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 7.1/10 (51 votes cast)
VN:F [1.9.15_1155]
Rating: +12 (from 16 votes)
Nükleer enerjinin zararları ve yararları , 7.1 out of 10 based on 51 ratings Sponsor Bağlantılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir