El ve Ayak Üşümesi Neden Olur?


Üşümek insanoğlu için her zaman yaşanılan bir durumdur. Özellikle vücut ısısının düşmesi sonucu, üşüyebiliriz. Bu da genellikle kış aylarında olur. Diğer mevsimlerde üşüme ile ilgili durumunuz varsa, mutlaka bir doktora danışıp sorunun çözümlenmesini sağlamanız gerekmektedir. Kışın vücudumuzun üşüyen organlarından biriside el ve ayaklardır. Fakat bu mevsimler dışında soğuk harici el ve ayaklarınız üşüyorsa ciddi hastalıkla karşılaşma olanağı yüksek olabilir. Bu yazımızda sizlere el ve ayak üşümesinin nedenlerinden bahsederek kafanızda oluşan soru işaretlerini gidermeye çalışalım istedik. Burada vereceğimiz bilgiler, kesin bilgiler olmamakla birlikte eğer soğuk havalar haricinde el ve ayak üşümesi yaşıyorsanız, mutlaka bir sağlık kurumuyla irtibata geçiniz. Burada yazacağımız bilgiler, el ve ayak üşümesine sahip olan kişilerin yaşadığı bulgulardır. En doğru ve en kesin sonucu doktorunuz verecektir.

El ve ayak üşümesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Kan dolaşımının düzenli olarak vücut tarafından yapılamaması el ve ayak üşümesine neden olabilmektedir. Özellikle damar ve kalp sorunları olan kişilerin, kan dolaşımlarıyla ilgili sorunları da olduğu için, el ve ayak üşümesi durumunu yaşabilirler.

Herhangi bir hastalıktan ötürü kullandığınız bazı ilaçlar yan etki yaparak el ve ayaklarınızın üşümesine sebebiyet verebilir. Eğer bir ilaç kullanıyorsanız ve el,ayak bölgeleriniz devamlı üşümeye başlamış ise, doktorunuzla konuşarak durumu paylaşınız.

Hormonların dengesiz şekilde davranış göstermeside bu duruma sebebiyet verebilir. Özellikle kadınlık ve erkeklik hormanlarının dengesizliği sonucu, el ve ayak üşümesi yaşayabilirsiniz.
Demir eksikliği de, üşümeye sebebiyet verebilmektedir. Özellilkle kanda bulunan demir seviyesinin çok aşağılarda seyretmesi ve azalması bu duruma neden olabilmektedir.

Kansızlık sonucu, el ve ayak üşümesi yaşanılabilmektedir. Özellikle bayanların sıkça kansızlık sorunu sonucu bu durumla karşılaşabilmektedirler. Ayrıca devamlı tahıl türü besinlerle beslenmekte kansızlığa sebebiyet vererek, el ve ayak üşümesini ortaya çıkarır.

Az sıvı tüketimi üşümelere neden olabilir. Çünkü yeteri kadar sıvı tüketmezseniz, kan yoğunlaşmaya başlar ve akışkanlığını yok eder. Bu yüzden kan dolaşımı sorunları başlayarak, kılcal damarlarına yeteri kadar kan gitmeyerek üşümelere sebebiyet verebilir.

Şeker hastalığı, üşümeye neden olmaktadır. Şeker hastalığı kanla alakalı bir hastalık olduğu için bu hastalığa sahip olan kişilerde bazı zamanlar el ve ayaklarda üşüme hissetmektedirler.

Düşük tansiyon sonucu üşüme yaşayan bir çok kişi bulunmaktadır. Tansiyonu düşük kişinin kan akışının devamlı yavaş olması sonucu, dolaşım bozukluğundan dolayı el ve ayaklarda üşümeler olur. Bunun önüne geçebilmek için, tansiyonun biraz daha yükselebilmesini sağlayacak gıda takviyeleri yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki nedenler sonucu sizde bir çok kez, el ve ayak üşümesi durumu yaşıyorsanız öncelikle doktora gitmelisiniz. Aşağıda belirteceğimiz bir kaç yöntemide, doktorunuza danışarak uygulayabilir, el ve ayak üşümesinin önüne geçebilirsiniz.

Eğer kansızlık sonucu üşüme durumları yaşıyorsanız mutlaka, kan yaratıcı olarak bilinen meyve ve sebzelerden tüketmeye özen gösterin. Özellikle kurutulmuş siyah üzüm, yaş kan üzümü gibi meyveler ve çerezler çok faydalı olacaktır.  El ve ayak üşümesinin nedenlerinden bir tanesi damar sorunları demiştik. Bunun önüne geçmek için, alkol, sigara ve kafein içeren içeceklerden mutlak suretle uzak durun.

Kuru üzümü yemek yemeden 1.5 saat kadar önce kaynattıktan sonra içmeniz size çok faydalı olacaktır. Ayrıca, kışın giyeceğiniz ayakkabılar mutlak surette su geçirmez ve kalın tabanlı olmalıdır. Bunun nedeni, vücudunuzun alt kısımlarını soğuk zamanlarda sıcak tutmaya çalışarak, kış aylarında normal bir vücut sıcaklığını korumak ve el,ayak üşümesinin önüne geçmektir.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 7.8/10 (44 votes cast)
VN:F [1.9.15_1155]
Rating: +5 (from 7 votes)
El ve Ayak Üşümesi Neden Olur?, 7.8 out of 10 based on 44 ratings Sponsor Bağlantılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir